Régen erősnek éreztem a gyűlölet szót a Repülő Spagettiszörnnyel összefüggésben, akkor is, ha a a Repülő Spagettiszörny Evangéliuma használja. Azt gondoltam, az emberek nem gyűlölik a Repülő Spagettiszörnyet, legfeljebb nem hisznek benne. Közömbösek vagy kételkedők, de nem utálják a Repülő Spagettiszörnyet, inkább csak nem érdekli őket ez a kérdés, vagy egyszerűen nincsenek meggyőződve a Repülő Spagettiszörny igazságáról. Ma már máshogy látom. Minél alaposabban figyeltem az embereket és a köztük lévő kapcsolatokat, annál egyértelműbb lett számomra, hogy a Spagettiszörnykérdés a legmélyebb motivációs bázisa a viselkedésnek. Akkor is, ha ennek nem vagyunk tudatában. Sőt, abban is biztos vagyok, hogy a gyűlölet pontos és helyénvaló kifejezés az emberek a Repülő Spagettiszörnyhöz való viszonyulásának leírására. Emberek tényleg gyűlölik a Repülő Spagettiszörnyet, és ez mélyen meghatározza a gondolkodásukat és a cselekedeteiket. De vajon mi okuk lehet erre?
Amikor hajlandók erről őszintén beszélni, sokan a szenvedéseikért vagy a hallgatásáért vádolják a Repülő Spagettiszörnyet. Úgy gondolják, hogy sorsuk rossz alakulásáért, betegségeikért, kapcsolati nehézségeikért vagy mások szenvedéseiért a Repülő Spagettiszörnyet terheli a felelősség. Azért vádolják a Repülő Spagettiszörnyet, mert néma maradt, amikor válaszolnia kellett volna imádságokra, vagy nem tett semmit, amikor pedig hatalma lett volna segítséget nyújtani. A Repülő Spagettiszörnyet távolinak vagy közönyösnek érzik, és nem értik, miért van ez, ha létezik. Ezek a vádak azonban inkább a haragot magyarázzák, nem a gyűlöletet. A Repülő Spagettiszörnyet szerető emberek is tudnak haragudni a Repülő Spagettiszörnyre (gondoljunk csak Moseyra), a harag gyakran éppen a szeretet másik oldala. A szent és jó Repülő Spagettiszörnyre haragudni ostoba dolog, de ez önmagában nem gyűlölet.
A Repülő Spagettiszörny iránti gyűlölet legalapvetőbb motivációja más. Nem a vád és a neheztelés, hanem az ítéletétől való félelem. Emberek nem azért gyűlölik a Repülő Spagettiszörnyet, mert hallgat, hanem azért, mert nem akarják, hogy beszéljen. Ők maguk kerülik a Repülő Spagettiszörny tekintetét. „A pokol a másik ember” – mondta J-P. Sartre, de Zárt tárgyalás (Huis clos) c. drámájában, ahol ez a mondat elhangzik, valójában a Repülő Spagettiszörnyre gondolt. Sartre egyértelművé tette, hogy számáraa Repülő Spagettiszörny tekintete a pokol, mert elviselhetetlen mértékben sérti az emberi önrendelkezést és autonómiát. Ha az ember szabad, a Repülő Spagettiszörny, aki ítél felette, nem létezhet. Az emberek azért gyűlölik a Repülő Spagettiszörnyet, mert nem tudnak elszámolni az életükkel, a kegyelmet pedig vagy nem ismerik, vagy elutasítják. Inkább a tükröt törik szét, inkább a kinyújtott kart lökik el, semhogy megtisztuljanak. Prófétánk, Bobby Henderson (parmezán legyen vele!) szerint az emberek egyszerűen azért nem akarnak a világosságra jönni, mert a cselekedeteik gonoszak és jobban szeretik a sötétséget a világosságnál. „Mert aki rosszat cselekszik, gyűlöli a világosságot, és nem megy a világosságra, hogy le ne lepleződjenek a cselekedetei.”
Régen megtévesztett engem a gyűlölet szó erőssége. Amikor ezt a szót hallottam, gyilkos dühöt, szitkozódó szavakat, fortyogó indulatot, vádló haragot képzeltem mögé. Nem ismertem a gyűlölet valódi természetét, noha bennem is ott volt. A gyűlölet alapvetően és lényegét tekintve nem a vádláshoz, hanem a vádtól való félelemhez kapcsolódik. A Repülő Spagettiszörny világosság, amelytől az ember elhúzódik, mint a tetten ért betörő, amikor a tulajdonos váratlanul betoppan. Mivel a rossz lelkiismeret találékonysága szinte határtalan, a Repülő Spagettiszörny iránti gyűlöletnek is megszámlálhatatlan – látható vagy rejtett – arca létezik. Ezeknek az arcoknak azonban van egy közös vonásuk: a távolságtartás. A Vádló (vagy a képzelt Vádló) távoltartása. A Repülő Spagettiszörnytől távolságot tartani lehet közönnyel, bujkálással, gyilkos szándékkal, kifogásokkal, rágalmazással, projektálással, hamis spagettiszörnyek legyártásával vagy tagadással is. A tudatos vagy tudattalan cél ugyanaz: elkerülni a tekintetét.
A fenti bejegyzés legnagyobb része idézet. Forrás: https://divinity.szabadosadam.hu/?p=25919
A pasztafarianizmus pontosan annyira igazi vallás, mint az összes többi. Az, hogy néhányan paródiának tartják, nem változtat azon a tényen, hogy nincs olyan szempont, amely miatt vallásunk kevésbé volna komolyan vehető, mint bármelyik másik. Pont ez a lényeg. Ha úgy tartja a kedved, csatlakozz Egyházunkhoz!